Czerwona herbata na odchudzanie. Poznajcie doskonałą herbatę pu-erh.

Czerwona herbata na odchudzanie. Poznajcie doskonałą herbatę pu-erh.

Istnieją dwa nieporozumienia wokół typowego określenia „czerwona herbata”.

Pierwsze, dotyczy koloru naparu i liści. Czerwona herbata jest bowiem nazywana „czerwoną” jedynie w krajach zachodu. W Chinach nazywa się ją czarną, zaś status czerwonej ma tam nasza herbata czarna. Chińczycy, historyczni odkrywcy herbaty, definiują ją bowiem po kolorze naparu, a nie, jak na zachodzie, po kolorze liści.

Drugie nieporozumienie, dotyczy określenia mianem herbaty czerwonej, rooibosa, który z herbatą w ogóle nie jest spokrewniony. Rooibos to czerwonokrzew afrykański, o którego pochodzeniu i właściwościach możecie przeczytać w tym artykule.

Najbezpieczniej więc będzie nazywać herbatę czerwoną mianem pu-erh lub herbatą pu-erh. Wtedy unikamy wszelkich nieporozumień i każdy wie, o jaką herbatę nam chodzi.

 

Herbata pu-erh i jej właściwości.

Proces produkcji herbaty pu-erh polega na częściowej fermentacji, której poddaje się liście herbaciane. Proces ten jest przerywany, a następnie liście przykrywa się materiałem i pozwala im leżakować od 3 do nawet 60 lat, w zależności od oczekiwanego efektu i smaku. Różnorodność pu-erh jest więc ogromna, zarówno jeśli chodzi o smaki, jakość, jak i ceny. Herbaty najdłużej leżakowane są najdroższe.

Napar czerwonej herbaty ma ciemny kolor i charakteryzuje się ziemistym zapachem. Zapach ten jest obecny już w liściach, i poczujemy go, jeśli powąchamy herbatę przed zaparzeniem. Jest to cecha pu-erh, która nie pozwala pomylić tej herbaty z żadną inną.

Napar z herbaty pu-erh działa bakteriobójczo, wspomaga pracę wątroby i obniża cholesterol. Czerwona herbata łagodzi skutki popularnego kaca, pobudza krążenie, poprawia pamięć i obniża ciśnienie krwi. Mikroelementy zawarte w pu-erh wpływają na poprawę wyglądu włosów i skóry, ale także pomagają w depresji. Czerwona herbata wykazuje bowiem działanie uspokajające.

Pomimo wszystkich wspaniałych właściwości czerwonej herbaty, zaleca się ograniczenie jej spożycia kobietom w ciąży i karmiącym, kobietom podczas menstruacji oraz chorym z anemią, z powodu niewielkich właściwości obniżających wchłanianie żelaza.

Herbatę pu-erh parzymy podobnie, jak czarną. Zalewamy liście wodą o temperaturze 95 stopni i parzymy od 3 do 4 minut. Pierwsze parzenie może być nawet krótsze. Czerwoną herbatę możemy parzyć kilkakrotnie, wydłużając kolejne parzenia o minutę.

 

Czerwona herbata na odchudzanie.

Jedną z najbardziej cenionych właściwości herbaty pu-erh jest jej doskonały wpływ na odchudzanie.
 
Czerwona herbata zawiera kwas galusowy, który bezpośrednio ogranicza ilość tłuszczu trzewnego, czyli tego, który dostarczony wraz z pożywieniem, osadza się na naszych narządach wewnętrznych. Napar z herbaty pu-erh obniża aktywność lipazy trzustkowej i dzięki temu tłuszcz, który spożywamy nie trawi się i nie wchłania, zostaje natomiast wydalony z organizmu.
 
Z powyższych powodów czerwona herbata nazywana jest „pogromcą tłuszczu”. Doskonale wspomaga przemianę materii i zapobiega wchłanianiu tłuszczu do organizmu. Wręcz wspomaga organizm podczas wydalania tłuszczu wchłoniętego podczas posiłków.
 
Czerwona herbata oczyszcza organizm z toksyn, jest takim swoistym wspomagaczem w oczyszczaniu i wydalaniu tego, co złe. Obniża poziom cukru we krwi i ułatwia trawienie. Poleca się pić herbatę pu-erh po posiłku, wtedy może wspaniale wspomóc organizm w zachowaniu zdrowia i zgrabnej sylwetki.
 
 

Herbata pu-erh – gdzie kupić?

Dobrej jakości herbatę czerwoną pu-erh najlepiej kupić w wyspecjalizowanym sklepie z herbatą. Tam można liczyć na odpowiedni wybór, najlepszą jakość i fachową poradę.
 
Herbata czerwona w torebkach, mimo, że wygodna w parzeniu, zawiera mocno zmielone liście i łodygi herbaciane, przez co jej jakość nigdy nie dorówna prawdziwej herbacie liściastej.
 
Jeżeli przeszkadza nam nieco ziemisty aromat, jakim charakteryzuje się czerwona herbata pu-erh, możemy poszukać mieszanek z udziałem owoców, które dobrze złagodzą ten niechciany czynnik i sprawią, że pu-erh nam zasmakuje. Bo przecież dzięki swoim właściwościom, jest to herbata warta naszej uwagi.

 

Dodaj komentarz

Resetuj zgodę na zapisywanie lub odrzucanie plików Cookie  czytaj więcej o Polityce prywatności

© 2018 www.softstar.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Close Menu