Istnieją dwa nieporozumienia wokół typowego określenia “herbata czerwona”.
Pierwsze, dotyczy koloru naparu i liści. Herbata czerwona jest bowiem nazywana “czerwoną” jedynie w krajach zachodu. W Chinach nazywa się ją czarną, zaś status czerwonej ma tam nasza herbata czarna. Chińczycy, historyczni odkrywcy herbaty, definiują ją bowiem po kolorze naparu, a nie, jak na zachodzie, po kolorze liści.
Drugie nieporozumienie, dotyczy określenia mianem herbaty czerwonej, rooibosa, który z herbatą w ogóle nie jest spokrewniony. Rooibos to czerwonokrzew afrykański, o którego pochodzeniu i właściwościach możecie przeczytać w tym artykule.
Najbezpieczniej więc będzie nazywać herbatę czerwoną mianem pu-erh lub herbatą pu-erh. Wtedy unikamy wszelkich nieporozumień i każdy wie, o jaką herbatę nam chodzi.
Herbata pu-erh i jej właściwości.
Proces produkcji herbaty pu-erh polega na częściowej fermentacji, której poddaje się liście herbaciane. Proces ten jest przerywany, a następnie liście przykrywa się materiałem i pozwala im leżakować od 3 do nawet 60 lat, w zależności od oczekiwanego efektu i smaku. Różnorodność pu-erh jest więc ogromna, zarówno jeśli chodzi o smaki, jakość, jak i ceny. Herbaty najdłużej leżakowane są najdroższe.
Napar czerwonej herbaty ma ciemny kolor i charakteryzuje się ziemistym zapachem. Zapach ten jest obecny już w liściach, i poczujemy go, jeśli powąchamy herbatę przed zaparzeniem. Jest to cecha pu-erh, która nie pozwala pomylić tej herbaty z żadną inną. Ziemisty aromat to wyjątkowa cecha, jaką posiada herbata czerwona. Sklep Herbaciany ogród ma w swojej ofercie kilka ciekawych mieszanek pu-erh, wzbogaconych owocami. Skutecznie niwelują one niechciany, ziemisty aromat i smak.
Napar z herbaty pu-erh działa bakteriobójczo, wspomaga pracę wątroby i obniża cholesterol. Czerwona herbata łagodzi skutki popularnego kaca, pobudza krążenie, poprawia pamięć i obniża ciśnienie krwi. Mikroelementy zawarte w pu-erh wpływają na poprawę wyglądu włosów i skóry, ale także pomagają w depresji. Czerwona herbata wykazuje bowiem działanie uspokajające.
Pomimo wszystkich wspaniałych właściwości czerwonej herbaty, zaleca się ograniczenie jej spożycia kobietom w ciąży i karmiącym, kobietom podczas menstruacji oraz chorym z anemią, z powodu niewielkich właściwości obniżających wchłanianie żelaza.
Herbatę pu-erh parzymy podobnie, jak czarną. Zalewamy liście wodą o temperaturze 95 stopni i parzymy od 3 do 4 minut. Pierwsze parzenie może być nawet krótsze. Czerwoną herbatę możemy parzyć kilkakrotnie, wydłużając kolejne parzenia o minutę.
Czerwona herbata na odchudzanie.
Herbata pu-erh – gdzie kupić?
