Darjeeling – szampan wśród herbat.

Darjeeling – szampan wśród herbat.

Chiny bardzo długo były największym producentem i głównym dostawcą herbaty do Europy. Obecnie zajmują druga pozycję na świecie, zaś pierwsze miejsce należy do Indii.

Szczególnie ceniona indyjska herbata pochodzi z rejonu Darjeeling. Jest to okręg mieszczący się w północnych Indiach. Tam, na stokach Himalajów, na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m., rośnie doskonałej jakości herbata. Po jej zaparzeniu otrzymujemy napar, którego wygląd i smak uzależnione są od terminu zbiorów. Napar z pierwszego zbioru (first flush) jest delikatny i jasny, zaś napar z z drugiego zbioru (second flush) ma ciemniejszy kolor i jest nieco mocniejszy.

Źródło: www.google.com/maps/

Pierwsze krzewy herbaciane zostały posadzone w Darjeeling na początku XIX w. Do dziś uprawia się tu odmianę krzewu herbacianego Camelia sinensis var. sinensis, która jest herbatą o nieco mniejszych listkach.

Herbata Darjeeling ma niepowtarzalny smak, jako jedyna posiada nieco winny aromat, określany jako aromat muszkatu. To powoduje, że Darjeeling uchodzi za herbatę ekskluzywną. Ta prawdziwa, pochodząca z plantacji Darjeeling (na rynku pojawiają się tzw. podróbki, najczęściej mieszanki Darjeeling z innymi, tańszymi herbatami), nazywana jest szampanem wśród herbat. Chociaż może bardziej prawidłowo byłoby stwierdzić, że Darjeeling wśród herbat jest jak szampan wśród win.

Herbatę Darjeeling parzymy tak, jak inne herbaty czarne, zalewając porcję liści wodą o temperaturze 95°C i czekając od 2 do 4 minut. Oddzielamy liście od naparu i delektujemy się wspaniałym smakiem i aromatem. Koniecznie wykonujemy drugie parzenie i porównujemy napary. Drugi będzie zdecydowanie łagodniejszy w smaku.

Dodaj komentarz