Genmaicha – inne oblicze herbaty zielonej

Genmaicha – inne oblicze herbaty zielonej

Genmaicha to zielona herbata japońska, która stanęła na półce Herbacianego ogrodu na wyraźne życzenie jednej z klientek. Ja początkowo podchodziłam do tego pomysłu sceptycznie, ponieważ kiedyś piłam genmaichę w restauracji i jakoś się nie zachwyciłam. Bo zielona herbata i ryż? Czy to może smakować?

Jednak okazuje się, że gdy mamy genmaichę doskonałej jakości, to jest ona przepyszna. Już w momencie testowania tej herbaty od moich dostawców, skradła mi serce.

Genmaicha to herbata japońska składająca się w 50% z wysokiej jakości zielonej senchy oraz w kolejnych 50% z ziarenek prażonego ryżu, pochodzącego z ekologicznych upraw. Ze względu na obniżoną zawartość senchy, genmaicha to herbata o dość niskiej zawartości kofeiny. Jest za to ceniona za wysoką zawartość minerałów: magnezu, wapnia i potasu.

Ciekawostką jest, że genmaicha była przez wieki uważana w Japonii za napój dla osób najbiedniejszych, których nie było stać na picie samej senchy. Dodany ryż, zwiększa bowiem objętość herbaty i nadaje jej dodatkowego aromatu. Z czasem genmaicha stała się popularna wśród wszystkich warstw społecznych w Japonii, a następnie na całym świecie.

Wysokiej jakości genmaicha to herbata bez goryczy, o delikatnym smaku, z wyraźną orzechową nutą, nadaną przez prażony ryż. Napar ma złoto-zielony kolor i przepięknie wygląda w białej, prostej filiżance.

Parzymy ją tak, jak inne herbaty zielone, zalewając wodą o temp. 80°C przez 2 min. Nie ma sensu wydłużać czasu parzenia do 3-4 minut. Lepiej zaparzyć genmaichę ponownie, a nawet potem jeszcze raz (dopiero wtedy można parzenie wydłużyć). Ze względu na działanie wspomagające układ trawienny, Japończycy piją ją do posiłków, ale smakuje wspaniale o każdej porze dnia.

Dodaj komentarz

Close Menu