Jak parzyć herbatę liściastą.

Jak parzyć herbatę liściastą.

Gdy kupimy dobrej jakości herbatę, warto zadbać o jej prawidłowe parzenie. Odpowiednio zaparzona herbata posiada wiele cennych właściwości. Jest bogata w minerały i mikroelementy, wśród nich fluor, który wzmacnia zęby i kości. Herbata to także bogactwo pierwiastków, takich jak sód, wapń, potas, cynk oraz witamin: A, B, B2, C, E i K. Żeby cieszyć się naparem doskonałej jakości, warto wiedzieć, jak parzyć herbatę.

Jak parzono kiedyś i dlaczego nie chcemy do tego wracać.

Kultura picia herbaty w Polsce dopiero się rozwija. Wzorce nie są zbyt dobre, bo w czasach PRL-u piło się to, co było w sklepach. A było niewiele i kiepskiej jakości. Herbata oolong, która z prawdziwym oolongiem nie miała nic wspólnego. No i herbata madras, która była mieszanką liści niewiadomego pochodzenia, przeznaczona do jedynego sposobu parzenia, jaki wówczas był znany Polakom – do przygotowania esencji, z której później można było przez cały dzień szybko przygotowywać szklankę herbaty. A szklanka musiała być obowiązkowo w metalowym koszyczku, żeby sobie nie poparzyć rąk. W ten sposób pili herbatę wszyscy. Sposób nie należał do najzdrowszych, bo ilość teiny, jaka się wówczas wydzielała mógł być niekorzystny dla organizmu, zaś długo moczona herbata liściasta traciła swoje najcenniejsze cechy. Dziś rzadko powracamy do tamtych sposobów, wiedząc już, jak parzyć herbatę, żeby zachować jej jakość i właściwości. Słowem, żeby było smacznie i zdrowo.

Czynniki wpływające na jakość naparu.

Kultura picia herbaty zmienia się na lepsze.  Perspektywy na przyszłość są całkiem optymistyczne. Coraz więcej osób poszukuje jakości w produktach, które spożywa. Coraz więcej osób ceni sobie miło spędzony czas wolny, czy to w pojedynkę, czy w gronie przyjaciół i poszukuje do tego odpowiedniej oprawy. Filiżanka pysznego naparu doskonale wpisuje się w ten trend.

Temperatura wody i czas parzenia to podstawowe czynniki odpowiadające za smak i właściwości zdrowotne naparu. Najczęściej popełnianym błędem jest zalewanie liści wrzątkiem, wtedy np. herbata zielona, czy biała, stają się gorzkie i niesmaczne. Drugi błąd to zbyt długie moczenie listków w naparze, co powoduje, że garbniki obecne w herbacie blokują wchłanianie cennych mikroelementów.

Aby otrzymać napar smaczny i o doskonałej jakości, należy użyć wody o temperaturze dostosowanej do rodzaju herbaty i zachować odpowiedni czas moczenia liści. Najlepiej użyć specjalnych filtrów do parzenia herbaty, które dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala dobrać je do preferowanych przez nas kubków, szklanek, czy dzbanków. Po upływie czasu parzenia, filtr wyjmujemy z naczynia i możemy delektować się zdrowym i smacznym naparem.

Herbaty czarne i rooibos można parzyć ponownie, zielone i białe nawet do trzech razy, bez utraty właściwości smakowych i zdrowotnych. 

Jak parzyć herbatę.

Nie ma jednego i najlepszego sposobu parzenia herbaty. Czasem warto eksperymentować i poszukiwać takiego sposobu, który nam będzie najbardziej odpowiadał. Jest jednak kilka wytycznych, których warto się trzymać, dotyczących wspomnianych już, temperatury wody i czasu parzenia. Oto one:

Herbata czarna i oolong – temp. 95°C – 1 do 4 min.

Herbata zielona i biała – temp. 80°C – 1 do 2 min.

Herbata czerwona Pu-erh – temp. 95°C – 3 do 4 min.

Herbata ziołowa i owocowa – temp. 95°C – 4 do 6 min.

Tak przyrządzony napar będzie smaczny i zdrowy, a jego jakość doskonała.

Dodaj komentarz