Jak przygotować mrożoną herbatę w domu. Bez konserwantów!

Jak przygotować mrożoną herbatę w domu. Bez konserwantów!

Długo oczekiwana piękna pogoda nadeszła. A z nią wzrosło nasze zapotrzebowanie na wodę i inne napoje. Picie odpowiedniej ilości płynów ma ogromne znaczenie dla organizmu człowieka. Woda, ale także inne zdrowe napoje, dostarczone w ciągu dnia, pomagają wypłukiwać toksyny, wspomagają metabolizm, regulują temperaturę ciała, pomagają uporać się ze zmęczeniem oraz poprawiają kondycję skóry. Pisząc o zdrowych płynach, mam na myśli różne rodzaje herbat, mieszanki owocowe i napary ziołowe. Powinniśmy wykluczyć z diety słodkie napoje, niezdrowe i pełne konserwantów, na rzecz wody i dobroczynnych naparów.

Na pomysł picia herbaty na zimno wpadli Japończycy, którzy lubią spożywać w ten sposób głównie herbatę zieloną. Popularną ice tea wymyślili zaś Amerykanie, ale ta kupiona w sklepie jest pełna cukru, konserwantów i sztucznych barwników. I chociaż wydawać by się mogło, że mrożona herbata powinna być najbardziej popularna w gorącym klimacie, nic bardziej mylnego. Na przykład wśród ludów żyjących na pustyni pija się herbatę tylko gorącą, bo doskonale gasi pragnienie oraz wyrównuje temperaturę ciała i otoczenia.

Nam jednak daleko do mieszkańców terenów pustynnych i latem na naszych stołach królują zimne płyny. Nie ma nic przyjemniejszego nad szklankę zimnego napoju w upalny dzień. Jeśli poważnie podchodzimy do składników naszej diety, to rezygnujemy z napojów mocno słodzonych i pełnych konserwantów. W zamian możemy przygotować sobie w domu herbatę mrożoną i cieszyć się z uzupełnienia naszej diety w dobroczynne składniki.

Do przygotowania domowej ice tea możemy użyć dowolnej herbaty lub mieszanki owocowej, czy ziołowej, dostępnej w Herbacianym ogrodzie. Podstawą jest odpowiednie zaparzenie liści herbacianych, owoców lub ziół. Zawsze zachowujemy sposób parzenia adekwatny dla rodzaju naparu. Po zaparzeniu napar studzimy, wstawiamy do lodówki, a następnie dodajemy lód. Żeby dodatek lodu nie rozwodnił nam napoju, możemy wcześniej przygotować go z zaparzonej herbaty. Taki dodatek nie osłabi smaku naszego napoju.

Dla przykładu podaję przepis na mrożoną herbatę pomarańczowo – grapefruitową, ale pole do popisu jest ogromne. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni i od smaków, jakie najbardziej lubicie. Zachęcam do eksperymentowania i przyrządzania domowej ice tea z różnych rodzajów herbat i dodatków.

PRZEPIS NA DOMOWĄ HERBATĘ MROŻONĄ

Składniki:

8 gramów (4 łyżeczki) herbaty Zielony grapefruit
1 litr wody dobrej jakości
3 łyżeczki syropu z agawy
1 pomarańcza
kostki lodu

W garnku zagotuj wodę. Gdy zacznie wrzeć, wyłącz palnik i odczekaj 6 minut. Wsyp herbatę, zamieszaj łyżką i odczekaj 2 minuty. Gdy herbata jest zaparzona, przelej ją przez sitko do szklanego dzbanka, dodaj syrop z agawy i wymieszaj. Pozostaw do ostygnięcia i wstaw do lodówki na dwie godziny. Wyjmij dzbanek z lodówki, dodaj pokrojoną w plastry pomarańczę (obraną ze skórki, aby uniknąć goryczki) oraz kostki lodu. Podawaj w wysokich szklankach, ozdobionych plastrami pomarańczy lub jej skórką.

Liście herbaty zielonej możesz zaparzyć w ten sam sposób jeszcze dwukrotnie. Tak oto, z zaledwie 4 łyżeczek herbaty, otrzymujesz 3 litry mrożonego napoju bez konserwantów i sztucznych barwników. Za trzecim razem wydłuż czas parzenia do 3 minut.

Smacznego!


Dodaj komentarz

Close Menu