Oolong. Wszystkie tajemnice herbaty granatowej.

Oolong. Wszystkie tajemnice herbaty granatowej.

Wpadł raz klient do sklepu, poganiany padającymi rzęsiście kroplami deszczu i rzecze: “Poproszę coś pysznego na rozgrzewkę, najlepiej zieloną oolong”. Wprawił mnie tym w niemałą konsternację, ponieważ oolong herbatą zieloną nie jest. Owszem, może czasami wyglądać, jak herbata zielona, a czasami bliżej jej do czarnej. Jednak oolong to oolong, coś pomiędzy zieloną, a czarną, taki pomost pomiędzy tymi dwiema herbatami. Nazywana jest herbatą granatową, niebieską, turkusową, niekiedy nawet szmaragdową. Najprościej jednak używać właściwej nazwy: oolong (czyt. ulung).

Jak powstaje herbata oolong.

Każda herbata powstaje z liści tej samej rośliny – camellia sinensis. To, czy herbata będzie czarna, zielona, czy jeszcze inna, zależy od procesu produkcji, jego rodzaju i etapów. Dla herbaty zielonej kolejne etapy to: zbiór liści, ich utlenianie, powstrzymanie utleniania, zwijanie, formowanie oraz suszenie. Dla oolonga z kolei, kolejne etapy to: zbiór liści, ich więdnięcie, utlenianie, powstrzymanie utleniania, podprażanie, zwijanie oraz formowanie. Proces ten jest więc nieco inny, posiada więcej etapów, jest troszkę bardziej skomplikowany, a jego różnorodność powoduje, że niektórym z oolongów bliżej barwą do herbat zielonych, a niektórym do czarnych.

Pochodzenie i odmiany.

Oolong pochodzi z Chin i tam jest uprawiany na największa skalę, a najbardziej znane gatunki pochodzą z prowincji Fujijan. Herbata ta jest też uprawiana na Tajwanie (w części północnej oraz północno-wschodniej) oraz w Indiach. Najbardziej znane odmiany herbaty oolong to Tie Guan Yin, Se Chung, Zhang Ping Shui Xian, Da Hong Pao, czy Rou Gui. Ta ostatnia ma ciemny napar, przypominający herbatę czarną, a to za sprawą mocniejszego podprażania liści. Ciekawy smak posiada herbata Oolong Milk, której zwinięte listki posiadają delikatny mleczny aromat. Zyskują go poprzez umieszczenie liści w procesie produkcji nad gotującym się mlekiem.

Właściwości herbaty oolong.

Jak każda herbata, oolong posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Herbata ta wspiera pracę układu trawiennego, wspomaga walkę z tkanką tłuszczową oraz cellulitem. Wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi. Reguluje ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Oolong zawiera dużo antyoksydantów, witamin i minerałów, wspomagających organizm w walce z wolnymi rodnikami. Zawiera sporo cynku, wpływającego na kondycję włosów, skóry i paznokci. Niektóre badania donoszą, że codzienne picie oolonga wspiera leczenie trądziku oraz sprzyja gojeniu się ran.

Sposób parzenia i przechowywanie.

Nie można podać jednego sposobu na prawidłowe zaparzenie herbaty oolong. Najlepiej przyjrzeć się liściom. Jeśli bliżej im do ciemnego odcienia herbaty czarnej, parzymy tak, jak herbatę czarną (95°C, 2-4 min.). Jeśli natomiast liście mają jaśniejszą barwę i wyglądają bardziej, jak herbata zielona, parzymy krócej i obniżamy temperaturę wody (80°C, 2 min.). Pozostałe elementy parzenia nie zmieniają się. Używamy zaparzacza, albo czajniczka i bezwzględnie oddzielamy liście od naparu. Według mnie, lepiej parzyć herbatę krócej, ale powtórzyć parzenie kilka razy. Unikniemy wtedy goryczy, a napar będzie delikatny i klarowny.  

Oolong przechowujemy tak, jak inne herbaty – w szczelnych, nieprzezroczystych opakowaniach, dających pewność, że liście zachowają swój smak i właściwości. Unikamy opakowań przezroczystych, zapobiegając w ten sposób procesowi utleniania się liści herbacianych. Jeśli kupimy herbatę w opakowaniu, które nie pozwala na ponowne szczelne zamykanie, przesypujemy liście do puszki, żeby nie tracić właściwości i aromatów naszej ulubionej herbaty.

Przypominam, że herbatę zakupioną w Herbacianym ogrodzie otrzymacie zapakowaną w szczelne, nieprzezroczyste torebki, umożliwiające powtórne zamykanie. Więcej o naszych opakowaniach przeczytacie w tym poście.

Dodaj komentarz