Sekrety Yerba Mate dla rozpoczynających swoją przygodę z tym zacnym napojem.

Sekrety Yerba Mate dla rozpoczynających swoją przygodę z tym zacnym napojem.

Yerba mate to napar z suszu, otrzymywanego z liści ostrokrzewu paragwajskiego – Ilex Paraguarensis. Rośnie on głównie w Paragwaju, Urugwaju i północno-wschodniej Argentynie. Z powodzeniem jest też uprawiany w Brazylii.

Yerba znana jest od dawna Indianom Guarani i niezwykle ceniona przez nich, jako środek przeciwko zmęczeniu oraz łagodzący uczucie głodu. W XVII w yerbę sprowadzili do Europu misjonarze jezuici. Yerba szybko stała się napojem popularnym, niejako alternatywą dla herbaty, sprowadzanej z Azji.

Nazwa “yerba mate” jest połączeniem dwóch słów: hierba (słowa oznaczającego zioło) oraz mati (słowa oznaczającego naczynie używane do picia).

Sposób przygotowania yerba mate.

Tradycyjnie, yerbę przyrządza się, nasypując susz w ilości 1/3 objętości naczynia matero. W suszu umieszcza się bombillę – metalową rurkę, która filtruje płyn i zalewa się całość woda o temp. 70 stopni Celsjusza. Tak powstały napar sączy się przez rurkę, uzupełniając ubywającą wodę. Jedną porcję suszu można tak popijać aż do utraty walorów smakowych, a nawet przez cały dzień.

Inny sposób przygotowania yerba mate jest mniej tradycyjny i polega na zalaniu suszu wodą w ilości zależnej od preferencji. Jedni wolą yerbę słabą, inni mocną. Następnie przecedzamy napar i raczymy się yerbą.

Najbardziej spektakularne właściwości yerba mate.

  1. Pobudza układ nerwowy, zwiększa zdolność koncentracji, a pobudzenie, które daje, wolne jest od rozdrażnienia i nerwowości.
  2. Łagodzi objawy zmęczenia.
  3. Obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie, wpływa też rozluźniająco na mięśnie.
  4. Łagodzi uczucie głodu.
  5. Poprawia przemianę materii.

Dodaj komentarz