Osoby pijące herbatę żyją dłużej i są zdrowsze. Wyniki najnowszych badań potwierdzają niezwykłe właściwości herbaty.

Osoby pijące herbatę żyją dłużej i są zdrowsze. Wyniki najnowszych badań potwierdzają niezwykłe właściwości herbaty.

Herbata to dobro narodowe Chin, które są jej największym producentem i eksporterem. Mieszcząca się w Pekinie, Chińska Akademia Nauk Medycznych podała właśnie najnowsze wyniki badań, dotyczące wpływu picia herbaty na długość życia. Wyniki te zostały opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology”, wydawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Kardiologii (European Society of Cardiology – ESC). Z przeprowadzonego badania wynika, że picie herbaty co najmniej trzy razy w tygodniu wiąże się z dłuższym i zdrowszym życiem. Niezwykłe właściwości herbaty przekładają się na nasze samopoczucie. A kto z nas nie chciałby żyć dłużej, być zdrowszym i czuć się świetnie?

Właściwości herbaty – osoby pijące herbatę żyją dłużej i są zdrowsze.

Chińscy naukowcy, pod przewodnictwem dr Xinyan Wang, dowodzą, że picie herbaty wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto, te sprzyjające właściwości herbaty i związane z nimi skutki zdrowotne są najsilniejsze w przypadku picia zielonej herbaty oraz wśród osób, które piją herbatę przez dłuższy czas.

Badaniem objęto ponad 100 tysięcy zdrowych osób. Zdrowych, czyli takich, u których nie występowały dotąd choroby, takie jak zawał serca, udar mózgu, czy nowotwór. Uczestników podzielono na dwie grupy:

  • osoby pijące herbatę trzy lub więcej razy w tygodniu,
  • osoby, które wcale nie piją herbaty lub piją ją mniej, niż trzy razy w tygodniu.

Badanie wykazało, że ochronne działanie herbaty było najbardziej widoczne wśród osób często ją pijących. Dowodzi się, że związki bioaktywne obecne w herbacie, mianowicie polifenole, nie są długo przechowywane w organizmie. Dlatego częste spożywanie herbaty przez dłuższy czas może być konieczne dla osiągnięcia efektu kardio – ochronnego i pełnego wykorzystania właściwości herbaty.

Badanie wskazuje też na wyższość herbaty zielonej nad czarną, jeśli chodzi o dobroczynny wpływ na układ sercowo – naczyniowy. Ma to związek z tym, że zielona herbata jest bogatym źródłem polifenoli, które chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym przed nadciśnieniem. Czarna herbata zaś, jest w pełni sfermentowana i polifenole podczas procesu fermentacji są utleniane do pigmentów, przez co mogą tracić swoje działanie przeciwutleniające. Ponadto, czarna herbata jest często podawana z mlekiem, co, jak wykazały wcześniejsze badania, może ograniczać właściwości herbaty i jej korzystny wpływ na funkcje naczyniowe.

Pijmy więc herbatę zieloną, żeby zachować zdrowie.

Ten niezwykły, trwający ponad 7 lat, projekt badawczy, przeprowadzony przez Chińską Akademię Nauk Medycznych, jest kolejnym potwierdzeniem tego, że w filiżance herbaty, szczególnie zielonej, mieści się bogactwo zdrowia, dostępne dla każdego człowieka.

Źródło: www.escardio.org

Dodaj komentarz