Zielona herbata matcha. Esencja smaku i zdrowia.

Zielona herbata matcha. Esencja smaku i zdrowia.

O tym, że zielona herbata ma korzystny wpływ na zdrowie, dowiedzieliście się z tego artykułu. Teraz czas na kompletnie inną odsłonę tego napoju. Modna obecnie herbata matcha ma dziś tak wielu zwolenników, że bije popularnością herbaty czarne i tradycyjne zielone. Jeszcze do niedawna o matchy słyszeli jedynie znawcy kultury japońskiej. Dziś piją ją niemal wszyscy bywalcy najmodniejszych kawiarni i restauracji. W japońskiej kulturze matcha jest wyjątkowym rytuałem, niemal dziedziną sztuki. Ze względu na swoje walory zdrowotne, dobrze, że dotarła również do Europy.

Czym jest herbata matcha.

Herbata matcha pochodzi z Japonii, gdzie w XIII wieku została wynaleziona przez mnichów buddyjskich. Odkryli oni, że sproszkowana zielona herbata ma w sobie nie tylko moc esencji smaku, ale także wykazuje wyjątkowo silne właściwości pobudzające. Mnisi potrzebowali napoju, który pomoże im utrzymywać koncentrację w trakcie długich, niekiedy wielogodzinnych, medytacji. Najwyższej jakości herbata matcha do dziś produkowana jest w Japonii według tradycyjnych receptur. Największa produkcja pochodzi z prefektur Aichi i Kioto. Słabszej jakości matcha produkowana jest także w Chinach, ale służy ona raczej wykorzystaniu do celów kulinarnych, np. jako dodatek do ciast.

Z powodu wysokiego skondensowania liści herbaty zielonej oraz wyjątkowego procesu produkcji, herbata matcha jest dość droga. Cena dobrej jakości matchy, produkowanej w Japonii, nie powinna być niższa, niż ok. 40 zł za 30 g. W przeciwnym wypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z matchą produkowaną w Chianach. Kolor napoju przygotowanego z niższej jakości matchy nie będzie tak soczyście zielony, jak z matchy japońskiej.

Ta niezwykła esencja smaku powinna być sprzedawana w opakowaniach ciemnych i szczelnie zamkniętych przez producenta. Matcha sprzedawana na wagę jest narażona na ryzyko szybkiego utlenienia się i utraty swoich cennych właściwości.

Zielona herbata matcha. Właściwości.

Tradycyjna produkcja herbaty matcha wykorzystuje jedynie delikatne i młode listki herbaty o wyjątkowo dużej zawartości aminokwasów, które wytwarzają się dzięki częściowemu zacienieniu plantacji herbaty.

Sproszkowana postać zielonej herbaty służy do przygotowania zawiesiny herbacianej. Dzięki temu, spożywamy liście w całości, a nie tylko napar, jak w przypadku tradycyjnego parzenia. W efekcie nasz organizm wchłania wszystkie dobroczynne składniki zielonej herbaty. Tak przygotowany napój to nie tylko esencja smaku, ale przede wszystkim koncentrat wszystkich cennych składników, z jakich słynie zielona herbata. Matcha jest potężnym źródłem antyoksydantów. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjnie. Posiada także właściwości odchudzające, wspomaga spalanie tłuszczu. Wpływa też na poprawę poziomu cholesterolu. Zielona herbata matcha poprawia nastrój, pobudza, wspomaga koncentrację oraz pamięć. Herbata matcha to wyjątkowy eliksir zdrowia, dzięki zawartości licznych polifenoli i aminokwasów. Wszystkie dobroczynne substancje występują w niej w większej ilości, niż w tradycyjnym naparze.

Jak powinna być przygotowywana herbata matcha.

Esencja smaku wydobyta w sposób tradycyjny.

Klasyczna technika przygotowania matchy wywodzi się z tradycyjnej ceremonii japońskiej. Używa się w niej specjalnej miseczki (zwanej matchawan), bambusowej łyżeczki (chashaku) oraz bambusowej trzepaczki (chasen). Do miseczki odmierza się 2 g sproszkowanej herbaty, dodaje 100 ml doskonałej jakości wody o temp. 80°C i wykonując trzepaczką dynimiczne ruchy w kształcie litery M, doprowadza się do wymieszania produktów i powstania na wierzchu zielonej piany.

Zamienniki tradycyjnych przyborów japońskich.

Oczywiście, aby przygotować ten wyjątkowy napój, nie potrzebujemy tradycyjnych, japońskich przyborów, które, podobnie jak sama matcha, są dość drogie. W warunkach domowych doskonale zastąpi je zwykły spieniacz do mleka, który szybko wymiesza matchę z wodą i utworzy na jej powierzchni zieloną pianę.

Równie prostym sposobem przygotowania herbaty matcha jest wsypanie odmierzonego proszku do  shakera, dodanie wody i kilkukrotne potrząsanie.

W wyjątkowych „polowych” warunkach można użyć butelki z wodą mineralną, do której wsypujemy matchę i potrząsamy.

Herbaciany zamiennik espresso.

Osoby, które chcą ograniczyć picie kawy, mogą przygotować sobie herbaciany zamiennik espresso. W tym celu należy pół małej łyżeczki matchy wymieszać z 50 ml wody o temp. 70°C. Tak przygotowana herbata matcha może zostać pokryta spienionym mlekiem, albo wypita sama, jako mocno pobudzający napój.

Herbata matcha na zimno.

Liści zielonej herbaty matcha można użyć także do przygotowania w bardzo prosty sposób napoju typu ice tea, czyli herbaty na zimno. Należy zalać pół małej łyżeczki proszku bardzo zimną wodą (ok. 250 ml), wymieszać i gotowe. Tak przygotowana matcha daje napój słodszy w smaku, z mniejszą goryczką i o mniejszej zawartości kofeiny. Zyskuje za to właściwości orzeźwiające i tonizujące.

Zielona herbata matcha to esencja smaku i zdrowia. Warto od czasu do czasu zaserwować sobie taki eliksir.

Dodaj komentarz